اطلاعات ضروری  برای خریداران محترم پکیج های گازسوز آپارتمانی
 هشدار جدی برای خریداران و مصرف کنندگان محترم پکیج

هدف از نگارش این متن اطلاع رسانی کامل و افزایش سطح اطلاعات و توقعات مردم عزیز در تهیه و مصرف محصول بسیار مهم پکیج در واحد آپارتمانی و آشنایی بیشتر به حقوق واقعی و قانونی مصرف کننده در مقابل فروشندگان می باشد. گرم ایران در این میان به دنبال افزایش فروش محصولات خود نیست بلکه آشنا کردن شما به حقوق خود است چراکه افزایش اطلاعات منجر به اخذ تصمیم صحیح خواهد شد. لذا ضمن دقت به مفاد این مقاله توجه نمائید که چه محصولی با چه کیفیتی خرید می کنید. خواهشمند است به صورت دقیق به مطالب مندرج توجه نمائید.

-1 پکیج چیست؟ به مجموعه ای کوچک که وظیفه تامین گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی را داشته باشد پکیج می گویند که عبارتی مصطلح است و به نظر می رسد شوفاژ دیواری عبارت صحیح تر باشد. در صورتی که واژه پکیج  به هر مجموعه ای کوچک و جمع و جور اطلاق می شود.

-2 پکیج شوفاژ دیواری چگونه عمل می کند؟ گاز طبیعی در محفظه احتراق پکیج ها محترق شده و براساس توانایی دستگاه و طراحی سیستم و قطعات به کار رفته انرژی حراراتی تولید می نماید که مقداری از آن توسط سیستم جذب شده و قسمتی نیز هدر می رود. بدیهی است هر چه دستگاه و قطعات بکار رفته بهتر باشند این نسبت افزایش خواهد یافت و بالاترین درصد راندمان در پکیج های غیر چگالشی حدود93درصد است و رده انرژی واقعی این محصولات بیش ازنمیباشد. متاسفانه بعضی واحدها رده انرژی A تبلیغ می کنند که علاوه بر غلط بودن، مصداق بارز کم فروشی است.


 
  اهمیت تست محفظه احتراق
حاصل احتراق تولید گازهای سمی مانند منواکسید کربن است که با توجه به رعایت مبحث 19 ساختمان و بسته شدن منافذ ساختمانها تهویه طبیعی و معمول در واحدهای آپارتمانی از بین رفته است و در این میان واحدهای کوچک در معرض آلودگی بیشتر قرار دارند. نشت کم گاز سمی منواکسید کربن اگر چه تاثیر شدیدکوتاه مدت ندارد ولی در بلند مدت ابتلای ساکنین آپارتمان را به بیماریهای ریوی و نارسایی خونی و مغزی را ممکن می سازد. آیا سلامتی یک خانواده ارزش ارزیابی جدی تری در خرید این محصول را ندارد؟ آیا ارزان بودن آنقدر مهم است که این حوادث تلخ را به جان بخریم؟
فراموش نکنیم همه ساله چندصد نفر از هموطنان مغلوب قاتل نامرئی میشوند. آیا با تغییر لوازم و تجهیزات این خطر کاهش یافته است؟
قطعات اصلی پکیج شوفاژ دیواری : تمامی پکیج ها دارای سیستم احتراق شامل شیرگاز و مدار کنترل الکترونیک، مبدل جذب انرژی گرمایشی(مبدل اولیه)و همچنین مبدل صفحه ای تامین آب گرم مصرفی(مبدل ثانویه) و..... هستند که به صورت خلاصه اهمیت آنها ذکر میگردد.

پانل هیدرولیک: شامل شیر سه راهه و مبدل صفحه ای است. کیفیت این قطعات اهمیت بسیار در عملکرد پکیج و طول عمر دستگاه دارد. بهترین مبدل صفحه ای ساخت شرکت   ALFALAVALسوئد است که در پکیج های گرم ایران BAXI  مصرف می شوند.

مبدل انرژی گرمایش : سطح حرارتی این مبدل، ورقه های فلزی، ضخامت آن و جنس آن بسیار مهم است. پکیج های گرم ایران BAXI دارای مبدل با ورقه های مسی آبکاری شده دارای مقاومت و سطح حرارتی بالایی است که دچار سوختگی و ترکیدگی نمی شود. این قطعه به صورت انبوه در چین با کیفیت بسیار نازل و به نام های معتبر تولید و به فروش می رسد و در نگاه اول تفکیک ظاهری آن تقریبا ناممکن است.

شیر برقی گاز: بزرگترین سازنده جهانی شیر برقی گاز شرکت  SIT ایتالیا و HONEYWELL آمریکا هستند که ما از شیر برقی  SIT استفاده می کنیم. شرکتهای بسیاری در چین مشابه برند های جهانی تولید نموده و در مواردی با همان آرم و لوگو اقدام به فروش مینمایند که در صورت نظارت های جدی در ورودی گمرکی کشور این تخلفات کاهش خواهد یافت. تاثیر قیمت ارزان همین قطعات عملا قیمت تمام شده سازندگان این دستگاه شوفاژ دیواری را کاهش داده و عملا در رقابت ریالی بدون توجه به اهمیت کیفیت برنده میدان خواهند بود.

 پمپ سیرکولاسیون: بالاترین کیفیت در پمپ را کمپانی GRUNDFOS دانمارک دارد (مورد استفادهپکیج BAXI و گرم ایران) . به دلایل قید شده فوق این پمپ نیز با نام GRUNDFOS در چین و دیگر کشورها تولید و با 3/1 قیمت اصلی به فروش می رسد .


 
برد الکترونیک
 
برد الکترونیک: در واقع مغز دستگاه بوده و عملکرد کلیه قطعات پکیج را کنترل می نماید. به دلیل اهمیت قطعه استاندارد EN  در اروپا استانداردهای سری 102-2-EN60335, 1-EN55014 , 2-EN55014, 2-3-EN61000, 3-3-EN61000  به صورت اجباری برای برد الکترونیک و دیگر قطعات آن به کار میرود و پکیج های گرم ایران BAXI از تمامی آنها بهره برده است.. این قطعه کلیه فرامین پکیج از جمله روشن شدن فن یا خاموش کردن پکیج بدلیل دمای زیاد و یا محافظت از دستگاه در شرایط بی آبی – یخ زدگی و نقص در احتراق را کنترل مینماید. در صورت ایراد در این قطعه مثل دیرکرد جرقه که سبب تجمع حجم زیادی گاز در اتاقک احتراق و یا ازکار افتادن فن، حداقل حادثه انفجار و یا خروج گازهای سمی به داخل آپارتمان است.

پرشر سوییچ – کلید حفاظت فن و دیگر کنترلها : مثالی ساده سنسور دودکش به محض انسداد مسیر دود دهی بایست دستگاه را خاموش نموده و مصرف کننده را متوجه موضوع نماید، متاسفانه در بسیاری از موارد این کلید مهم یکسره شده و عملاً هیچ کاری انجام نمی دهد.

 مشعل: این قطعه بسیار حساس است که احتراق کامل حاصل عملکرد صحیح همین قطعه می باشد. است. متاسفانه این قطعه نیز به تعداد بسیار در چین و کشورهای دیگر با قیمت های بسیار ارزان تولید و به فروش می رسد.


 
"توجه"
چنانچه گرم ایران فقط در همین اقلامی که ذکر گردید با حفظ ظاهر دستگاه تغییر ماهیت دهد، امکان کاهش قیمت به 70 درصد رقم فعلی ممکن خواهد بود. بدیهی است  با این اتفاق گوی سبقت را در رقابت خواهد برد اما این خلاف خط مش و سیاست شرکت بوده و دست به چنین کاری نخواهد زد.

 
 مهم
 خریداران محترم دقت نمائید درخواست مستندات استانداردهای اعلام شده روی پکیج جزو حقوق اولیه شما مصرف کننده محترم است. عمده فروشندگان مدعی داشتن لیسانس تولید از ایتالیا و اروپا هستند. توجه نمائید با ثبت یک شرکت بی نام و نشان در اروپا می توانید مجوز تولید هر چیز تحت لیسانس آن شرکت را جاری نمائید. اگر دقت کنید CE(استاندارد اروپا) و یا استانداردهای ISO و غیره نیز برای کلیه این محصولات ادعا می شود ، کافی است شمارهCE را از طریق اینترنت جستجو نمائیم و بسادگی متوجه جعلی بودن بسیاری از آنها خواهید شد .
در خاتمه گرم ایران به شما مصرف کننده ی عزیز اعلام می نماید نسبت به حقوق خود کمی جدی باشید و ادعای ما را نیز با مستندات بخواهید و نهایتاً هستند تولید کنندگان محترمی که در کشور تلاش می کنند و محصول مطمئن در اختیار شما می گذارند و گرم ایران ادعا دارد که یکی از آنها است.
آنچه مسلم است آرامش خاطر، سلامت جسم و جان شما مردم عزیز به مراتب از فروش و یا عدم فروش این و آن مهم تر و جدی تر است لذا از هر فروشنده درخواست نمایید ادعای خود را نسبت به معرفی هر دستگاه مکتوب ارائه نماید و در صورت تخلف اجازه جبران خسارت را به شما بدهد.
 روابط عمومی گروه صنعتی گرم ایران