گرم ایران

نامه هسته اي ظريف به وزراي خارجه کشورهاي مختلف

پنجشنبه 4 دی 1393 ساعت 0:45
  • اخبار و اطلاعیه ها--گرم ایران
  • بازدید : 1430
وزير امورخارجه با بيان اينکه در مقابل مطالبات نامشروع و تحقير آميز ايستادگي کرده و آن را قاطعانه رد مي کنيم .

نامه هسته اي ظريف به وزراي خارجه کشورهاي مختلف

 

برخي در آمريکا و اروپا به جاي پايبندي به تعهدات، تحريم ها را حفظ و تقويت کرده اند 
 

وزير امورخارجه با بيان اينکه در مقابل مطالبات نامشروع و تحقير آميز ايستادگي کرده و آن را قاطعانه رد مي کنيم ،نوشت:تعلق خاطر شديد(غرب) به تحريم ها نه تنها در مسير حصول به يک توافق جامع دراز مدت ايجاد مانع کرده ، بلکه موجب شده حتي پس از انعقاد برنامه اقدام مشترک نيز نتواند اعتماد مردم ايران را مجددا جلب نمايد. به گزارش خراسان،به نقل از مرکز اطلاع رساني وزارت خارجه، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان طي نامه هاي جداگانه اي به وزراي امور خارجه کشورهاي مختلف جهان مواضع اصولي جمهوري اسلامي ايران در خصوص مذاکرات هسته اي را تشريح کرد.وي خاطر نشان کرد: در برنامه اقدام مشترک ما يک هدف مشترک را براي اين مذاکرات در نظر گرفتيم که عبارت بود از «نيل به يک راه حل جامع درازمدت و مورد توافق که تضمين کند برنامه هسته اي ايران منحصرا صلح آميز خواهد بود» و «منجر به رفع کامل تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد و نيز تحريم هاي چند جانبه و ملي مرتبط با برنامه هسته اي ايران شود.» ظريف در مورد هدف اول برنامه اقدام مشترک تصريح کرد: دستيابي به هدف اول کار دشواري نيست چرا که ايران نه خواهان سلاح هاي هسته اي است و نه به آنها نياز دارد. از ديد ما سلاح هاي هسته اي ابزارهايي هستند متعلق به گذشته که کارايي خود را از دست داده اند و از ايجاد امنيت خارجي يا ثبات داخلي عاجز هستند. اين موضوع به ويژه در مورد ايران صدق مي کند، ايراني که از وسعت، جغرافيا، منابع طبيعي و سرمايه انساني خود خرسند است و در تمام سه قرن گذشته آغازگر هيچ جنگي نبوده است يک ارزيابي راهبردي هوشيارانه نشان خواهد داد که سلاح هاي هسته اي براي امنيت ايران مضر هستند.
 

 رفع تمام تحريم ها جزو اساسي هر توافقي است 
 

محمد جواد ظريف در مورد برنامه غني سازي کشورمان نيز تاکيد کرد: محدوديت ها نبايد شامل محدوديت هاي بي دليلي که هدف از آن محدود کردن برنامه غني سازي ايران تا حد يک برنامه نمايشي است بشود. چنين چيزي نه عملي و نه واقع گرايانه است. وزير امور خارجه کشورمان در مورد دومين هدف برنامه اقدام مشترک نيز خاطر نشان کرد: رفع تمام تحريم ها جزو اساسي هر توافقي است اما برخي نسبت به دست کشيدن از اين ابزار غير انساني، غيرقانوني و غيرسازنده حتي به بهاي به مخاطره افکندن تمام فرآيندي که ايجاد اطمينان کرده و شفافيت را تضمين مي کند، ترديد دارند. تعلق خاطر شديد به تحريم ها نه تنها در مسير حصول به يک توافق جامع دراز مدت ايجاد مانع کرده، بلکه موجب شده حتي پس از انعقاد برنامه اقدام مشترک نيز نتواند اعتماد مردم ايران را مجددا جلب کند.
 

 ابراز تاسف از افزايش تحريم ها از سوي برخي کشورها 
 

ظريف در ادامه از برخي تلاش ها در آمريکا و اروپا که به جاي پايبندي به تعهدات خود مبني بر سهل کردن تحريم ها، کوشيده اند تا اقدامات بيشتري را براي حفظ و تقويت رژيم تحريم ها تحميل کنند ابراز تاسف کرد و افزود: اين در حالي است که ايران با اجراي تعهدات خود، حسن نيت لازم را نشان داده است.
 

 آمريکا:توافق اوليه هسته اي با ايران دستاورد ما درسال 2014 است 
 

همزمان، ماري هارف، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري هفتگي خود در پاسخ به اين سوال که وزير امور خارجه در سال 2014 چه موفقيت ها و شکست هايي داشته است،  گفت: اگر شما به جايي که الان در آن قرار داريم نگاه کنيد در ابتداي سال جاري برنامه اقدام مشترک هنوز اجرايي نشده و برنامه هسته اي ايران محدود نشده بود. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا هارف افزود: ما اکنون بر سر ميز مذاکره قرار داريم تا ببينيم مي توانيم به توافق جامع دست پيدا کنيم يا نه و از هر زمان ديگري به رسيدن به اين توافق جامع نزديک هستيم چون برنامه هسته اي ايران براي اولين بار در يک دهه گذشته محدود شده است. وي تأکيد کرد: من فکر مي کنم اين يک دستاورد مهم محسوب مي شود. به گزارش نسيم،شبکه خبري اي بي سي نيز نوشت:توافق هسته اي با ايران، جزو آرزوهاي جان کري در سال جديد ميلادي است. با اين حال، سفير رژيم صهيونيستي در آمريکا  گفت:  اسرائيل به شدت درباره به امضا رسيدن توافق اتمي ايران که موجب باقي ماندن زيرساخت هسته اي تهران و حذف شدن تحريم ها مي شود نگران است.
چاپ خبر


نظر

 
 
  
ارسال

نمایندگان خدمات پس از فروش

مشکلی با محصولات گرم ایران دارید؟ نزدیکترین نمایندگی خدمات پس از فروش را بیابید...

جستجو

خدمات مشتریان گرم‌ایران

سوالات خود را از طریق تلفن 36154-051 و یا سایر روش ها با ما درمیان بگذارید...

تماس