گرم ایران

ماجراهای یک پوستر در ایران

شنبه 20 دی 1393 ساعت 0:50
  • اخبار و اطلاعیه ها--گرم ایران
  • بازدید : 1719
تنها چند روز پس از رونمایی پوستر جشنواره تئاتر فجر، انتقادها به آن بالا گرفته است، انتقاداتی که در نهایت طراح این پوستر یارتا یاران را به واکنش واداشت.

از انتقاد هنرمندان تا دفاع طراح

پوستر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

طراحی و عکاسی این پوستر را یارتا یاران انجام داده و نقاشی مینیاتور آن از آثار محبوبه نیکخواه بهرامی است. اجرای این پوستر را هم مسعود فیروزخانی، یارتا یاران و فرشته طاهری بر عهده داشته‌اند.

قباد شیوا طراح و گرافیست که داور بخش پوستر جشنواره امسال هم هست اما یکی از نخستین کسانی بود که نسبت به این پوستر واکنش نشان داد: «روند همواره در کشور ما به همین شکل بوده و انتظاری نیست. درباره پوستر باید تاکید کنم به هر حال آنچه در توان طراح بوده در نتیجه نهایی ارائه شده و نمی توان خرده گرفت چرا چنین اتفاقی افتاد چون بحث سلیقه طراح نیز مطرح است.»

او ایراد اصلی را متوجه سفارش‌دهندگان پوستر دانسته و گفته بود: «به نظرم باید پرسش اصلی را متوجه سفارش دهنده بدانیم چون وقتی شما برای خرید وسیله نقلیه به فروشگاه مراجعه می‌کنید ممکن است اتومبیل، دوچرخه و گاری همه موجود باشد و محصولات با کیفیت گوناگون در دسترس، اما انتخاب کننده باید پاسخگوی نتیجه نهایی باشد.» 

شیوا همچنین تاکید کرده بود که در میان پوسترهایی که برای رقابت در جشنواره دیده سلیقه‌های بسیار خوبی وجود داشت که احتمالا اگر کار طراحی بر عهده آنها گذاشته می‌شد شاید نتیجه بهتری حاصل می‌شد. 

از میان هنرمندان تئاتر هم باران کوثری و ستاره اسکندری با انتشار عکسی در اینستاگرام نسبت به این پوستر واکنش نشان دادند.