گرم ایران

رشد 40 درصدی واردات ایران از چین/ واردات گندم 2 برابر شد

چهار شنبه 20 اسفند 1393 ساعت 1:30
  • اخبار و اطلاعیه ها--گرم ایران
  • بازدید : 1042
واردات گندم در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 برابر شده است. در 11 ماهه سال گذشته 4 /3 میلیون تن گندم به ایران وارد شده بود که در سال جاری به 7 /6 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

کشور زیر بار سنگین فشار وارداتبر اساس آمارهای جدید گمرک، در 11 ماهه امسال واردات ایران از چین به 6/ 11 میلیارد دلار معادل 30 هزار میلیارد تومان رسید.سهم ارزش دلاری واردات از چین نسبت به کل واردات 11 ماهه کشورمان به 24 درصد رسیده است. واردات ایران از چین در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 25 درصد و از لحاظ ارزش دلاری 40 درصد رشد کرده است.

ارزش دلاری واردات ایران از کره‌جنوبی نیز در این مدت 17 درصد، واردات از امارات متحده عربی 12 درصد و از ترکیه 8 درصد افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، واردات گندم در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 برابر شده است. در 11 ماهه سال گذشته 4 /3 میلیون تن گندم به ایران وارد شده بود که در سال جاری به 7 /6 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

در مجموع در سال جاری بالغ بر 2/2 میلیارد دلار صرف واردات گندم به کشور شده است.

واردات خودرو نیز نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش یافته و یک میلیارد و 768 میلیون دلار بابت واردات خودرو، ارز از کشور خارج شده است.

در مجموع، در 11 ماهه امسال بیش از 48 میلیارد دلار معادل 127 هزار میلیارد تومان واردات رسمی صورت گرفته است. از لحاظ وزن نیز در این مدت 38 میلیون تن کالا به کشور وارد شده که 30 درصد نسبت به سال گذشته رشد نشان می‌دهد؛ البته رشدی که مایه افتخار نیست بلکه موجب نگرانی است.

لازم به یادآوری است مدیریت واردات و جلوگیری از واردات کالاهای غیرضروری، از شاخص‌های مهم اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود اما عملا دولت یازدهم تمایلی به ساماندهی واردات نشان نداده است.

اخیرا نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت روز ملی مهندسی که ششم بهمن‌ماه امسال برگزار شد، با اشاره به ضربه واردات بی‌رویه و قاچاق به کشور، گفتند: امروز فشار واردات، کشور را دارد از پا درمی‌آورد و در خصوص میزان واردات قاچاق به کشور نیز ارقام بسیار عجیبی مطرح است، اما این هم یک توجیه منطقی نیست که به بهانه جلوگیری از قاچاق و دریافت سود گمرکی، راه واردات انبوه به کشور به صورت رسمی باز شود.

ایشان خطاب به مجموعه مهندسان کشور، تأکید کردند: کاری کنید که محصولات و تولیدات جوان‌های با استعداد، مؤمن، توانا و بعضاً نابغه کشور مقهور واردات نشود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اظهارات دبیر همایش درباره اقتصاد مقاومتی، و تکرار فراوان این عنوان در سخنان مسئولان و فعالان بخش‌های مختلف کشور، افزودند: البته با تکرار زبانی هیچ اتفاقی نمی‌افتد، بلکه باید این مسئله در مجلس و دولت به طور جدی بررسی شود که برای اقتصاد مقاومتی به مفهوم حقیقی، چه کارهایی انجام گرفته و چه کارهایی باید انجام بگیرد.چاپ خبر


نظر

 
 
  
ارسال

نمایندگان خدمات پس از فروش

مشکلی با محصولات گرم ایران دارید؟ نزدیکترین نمایندگی خدمات پس از فروش را بیابید...

جستجو

خدمات مشتریان گرم‌ایران

سوالات خود را از طریق تلفن 36154-051 و یا سایر روش ها با ما درمیان بگذارید...

تماس