گرم ایران

لبخند اروپایی به آسمان ایران

جمعه 21 فروردین 1394 ساعت 23:59
  • اخبار و اطلاعیه ها--گرم ایران
  • بازدید : 1912
روزهای خوش آسمان ایران در آینده‌ای نزدیک وارد دورانی تازه می‌شود تا آمار پروازهای عبوری که در سال۱۳۹۳ به رشدی قابل توجه رسیده بود در ماه‌های آینده پا را از هزار پرواز در شبانه روز فراتر بگذارد.

لبخند اروپایی به آسمان ایران
بحران‌های سیاسی به وجود آمده در کشور عراق و حمله موشکی به هواپیمای مسافربری در فضای آسمان اوکراین بسیاری از ایرلاین‌های اروپایی و بین المللی را مجبور کرد به جای حریم هوایی آنها به فکر جانشینی امن بیفتند.

در این بین ایران هرچند در طول سال‌های گذشته با فشار تحریم‌های گسترده جهانی روبه رو بود توانست امن‌ترین آسمان منطقه را در طول چند سال متوالی به نام خود بزند و به این ترتیب به تنها گزینه موجود در منطقه برای مدیریت پروازهای عبوری بدل شود.

با تغییر مسیر هواپیماها در منطقه به سمت آسمان ایران، میانگین پروازهای عبوری از کشور در طول شبانه روز از حدود ۴۰۰ پرواز به بیش از ۹۰۰ رسید و در بعضی روزها رکورد هزار پرواز را نیز طی کرد. پروازهایی که هرکدام از آنها برای کشور درآمد به همراه داشته و می‌تواند به حداکثر استفاده از ظرفیت‌ها منجر شود.

استقبال ایرلاین‌های بین المللی از آسمان ایران به حدی است که شرکت فرودگاه‌های کشور را مجبور کرده چند مسیر هوایی جدید در کشور به خصوص در نزدیکی کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد کند و بحث‌ها برای افزایش این مسیرها نیز ادامه دارد.

در شرایطی که به نظر می‌رسید این افزایش ۸۰ درصدی پروازهای عبوری برای مدتی امکنات کشور را به خود مشغول کند اما حالا مسوولان شرکت فرودگاه‌ها از برنامه ریزی برای استفاده از پروازهای آسمان افغانستان آوردن آنها به سمت ایران خبر می‌دهند.

بر مبنای اطلاعات ارائه شده در حال حاضر دو مسیر از سه مسیر فعال بین کشورهای اروپایی و آسیایی شرقی از ایران عبور می‌کنند و در صورتی که ایران بتواند مسیر باقی مانده را نیز به سمت ایران بیاورد و به جای عبور پروازها از شمال پاکستان به سمت افغانستان و ترکمنستان، ایران را جایگزین کند می‌توان به ورود سیصد پرواز عبوری جدید در آسمان کشور امید داشت.

البته هنوز برای اظهار نظر قطعی در این زمینه بسیار زود است و ابتدا باید قرارداد ایساف در افغانستان به پایان رسیده و سپس مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی آسیایی در اردیبهشت ماه سال جاری کلید بخورد اما سابقه کاملا مثبت ایران در طول سال‌های گذشته و عملکرد قابل دفاع شرکت فرودگاه‌ها در مدیریت پروازهای جدیدی که در ماه‌های گذشته به آسمان ایران سرازیر شده‌اند می‌تواند این امید را برای افزایش اقبال جهانی به حریم هوایی ایران افزایش دهد.
 
 چاپ خبر


نظر

 
 
  
ارسال

نمایندگان خدمات پس از فروش

مشکلی با محصولات گرم ایران دارید؟ نزدیکترین نمایندگی خدمات پس از فروش را بیابید...

جستجو

خدمات مشتریان گرم‌ایران

سوالات خود را از طریق تلفن 36154-051 و یا سایر روش ها با ما درمیان بگذارید...

تماس